Elementy mocujące napędów. Przegląd rozwiązań
Elementy mocujące napędów to grupa akcesoriów, które służą zamocowaniu napędów elektrycznych w różnych maszynach i urządzeniach. Jeśli użyje się właściwych komponentów, żywotność zarówno całych urządzeń, jak i samych napędów zostanie wydłużona. Dają one także gwarancję prawidłowego przenoszenia obciążeń na konstrukcję. Jakie są zatem dostępne rozwiązania?
Jaką rolę pełnią elementy mocujące napędów?
Żeby napędy maszyn i urządzeń mogły być poprawnie zamocowane, konieczne jest użycie określonego zestawu akcesoriów, najlepiej dedykowanych danemu napędowi. Ich zadaniem jest odpowiednie zabudowanie napędów elektrycznych, a także zapewnienie im właściwej pracy. Jeśli są dobrze dobrane i zastosowane, będą również przenosiły obciążenia na konstrukcję, co jest ważne ze względu na pracę całego układu. Zaleca się wykorzystywanie rozwiązań dedykowanych danemu typowi napędów, ponieważ w ten sposób przedłuża się żywotność samych napędów oraz urządzeń, w których są zabudowane.
Elementy mocujące napędów – dostępne rozwiązania
Wśród dostępnych rozwiązań do mocowania napędów wymienić można:
- mocowanie bezpośrednie (w ich skład wchodzą: nakrętki, śruba zaślepiająca, trzpień wspornika, nakrętki sześciokątne),
- mocowanie na łapach (odpowiednie dla napędów o średnicy od 10 do 200 mm, są łatwe w montażu i demontażu),
- mocowanie kołnierzowe (do napędów o średnicy 12 do 160 mm, pozwalają na solidne zamocowanie napędu),
- mocowanie wahliwe (przeznaczone do połączenia z uchwytem widełkowym, dzięki któremu powstaje mocowanie wahliwe tyłu napędu)
- mocowania sferyczne (zaprojektowane specjalne dla siłowników wyprodukowanych zgodnie z normami ISO, dają gwarancję dopasowania do napędu).
Poza rodzajem akcesoriów bardzo ważny jest też materiał użyty do ich wykonania. Polecanym i często stosowanym rozwiązaniem jest mocowanie napędów z duraluminium.