Jak zbudowane są przenośniki taśmowe?
Przenośniki taśmowe znajdują zastosowanie w wielu różnych branżach. Najprościej mówiąc, przypominają one taśmy, które znamy z transportu towarów przy kasach w sklepach wielkoformatowych. Jak dokładnie są one zbudowane? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym wpisie.
Budowa przenośnika taśmowego
Najbardziej oczywistym elementem przenośnika jest oczywiście taśma, dzięki której przesuwają się transportowane towary. Taśma jest elementem pociągowym i nośnym. Taśmy do przenośników taśmowych produkowane są z wielu różnych materiałów, takich jak guma, tworzywa sztuczne, czy materiały naturalne, takie jak bawełna. Dobór konkretnego rodzaju taśmy zależy od budowy samego przenośnika, ale też transportowanych nim produktów. W najprostszych przenośnikach taśma tworzy pętlę, wewnątrz której pracują rolki (krążniki). Aby taśma została wprawiona w ruch (i w nim pozostała), konieczne jest użycie bębnów. Taśma musi być na nich prawidłowo napięta. Całe urządzenie napędzane jest najczęściej przez silnik elektryczny. W zależności od stopnia zaawansowania danego przenośnika taśmowego może on być wyposażony jeszcze np. w urządzenia czyszczące czy wagę. Przenośniki mogą różnić się też od siebie nawierzchnią taśmy, kątem jej nachylenia i innymi cechami, w zależności od branży, w jakiej się ich używa.
Gdzie znajdują zastosowanie przenośniki taśmowe?
Przenośniki taśmowe są oczywiście niezastąpione w zakładach produkcyjnych, gdzie znacząco ułatwiają bliski transport produktów pomiędzy kolejnymi etapami produkcji. Często spotyka się je również w magazynach. Przenośniki taśmowe znacząco ułatwiają tam przenoszenie towarów, a także ich sortowanie. Te urządzenia są niezwykle popularne m.in. w przemyśle wydobywczym. Tam używa się ich nie tylko do transportu surowców i kruszyw w miejsce składowania, ale również do ładowania na samochody transportowe. W przemyśle przenośniki taśmowe mogą być budowane jako oddzielne systemy, jednak zazwyczaj są elementami całych linii produkcyjnych.