Wariatory modułowe. Charakterystyka
Wariatory wykorzystywane są w celu zmiany (zmniejszenia) obrotów w przypadku urządzeń o przemysłowym zastosowaniu. Działają one na podobnej zasadzie jak motoreduktory, jednak cechuje je możliwość płynnej regulacji przełożenia. Dzięki temu mogą stanowić alternatywę dla falowników i są coraz częściej stosowanym rozwiązaniem. Wyjaśniamy, czym charakteryzują się wariatory modułowe firmy Motovario.
Czym są wariatory modułowe i jak działają?
Wariatory modułowe to przekładnie bezstopniowe, które cechuje płynna zmiana prędkości obrotowej układu napędowego maszyny. W tym przypadku elementem służącym przeniesieniu momentu obrotowego są tarcze cierne. Mogą one przenosić różne moce zasilania w zależności od wyboru konkretnego modelu urządzenia.
Sposób działania wariatorów modułowych zależny jest od ich budowy. Uwzględnia ona zastosowanie w jednej obudowie kół talerzowych, pomiędzy którymi znajdują się łączące je satelity. Dzięki temu, że mogą one zmieniać swoje położenie, możliwa jest także zmiana przełożenia przekładni. W uproszczeniu - ich rozstaw względem osi obrotu wału napędzanego może ulegać regulacji. Dzięki temu możliwa jest zmiana średnicy ich biegu i w efekcie zmiana przełożenia przekładni.
Czym charakteryzują się wariatory modułowe?
Dostępne w naszej ofercie wariatory modułowe Motovario cechują się wyjątkowo kompaktową budową, która wpław na możliwości ich zastosowania. Dzięki niej doskonale sprawdzają się nie tylko jako alternatywa dla falowników, ale także mogą stanowić dodatkowy stopień redukcji, który znajduje zastosowanie pomiędzy właściwym reduktorem w układzie napędowym i napędzającym maszynę silnikiem lub źródłem zasilania. Wpływa to nie tylko na możliwość obniżenia prędkości obrotowej, ale także umożliwia jej płynną regulację. Oprócz funkcjonalności wariatory modułowe cechuje także:
- zwarta budowa,
- zastosowanie wytrzymałej obudowy, która może być wykonana z różnych materiałów (aluminium lub żeliwo),
- odporność na działanie czynników zewnętrznych, którą gwarantuje odpowiednio dobrana powłoka ochronna,
- wysoka sprawność,
- niska awaryjność,
- możliwość pracy w różnych warunkach,
- brak wibracji podczas przenoszenia napędu,
- cicha praca.